Cytat z Pisma Świętego

«Ufaj, bliska jest już u Boga [chwila], aby cię uzdrowić, ufaj!» (Tb 5,10b)

Króluj nam Chryste

Drodzy Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej!!!

Wobec całej sytuacji, w której się teraz znajdujemy chciałbym przekazać kilka informacji, a o pewnych aspektach przypomnieć.

1. Przedłużenie misji!
Bracia, których ważność misji dobiegła końca 30 kwietnia 2020 roku, a uczestniczyli w minionym roku formacyjnym (Wielkanoc 2019 – Wielkanoc 2020) w rekolekcjach oraz dostarczyli pozytywną opinię księdza proboszcza, zostali przedstawieni Metropolicie Krakowskiemu do przedłużenia misji według obowiązujących zasad (pierwsze 5 lat posługi - przedłużenie na rok, po pięciu latach - na trzy). Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski podpisał dekrety przedłużające Wasze pozwolenie na posługiwanie jak świeccy pomocnicy rozdzielania Komunii Świętej. Brak adnotacji w Waszych książeczkach nie jest wiążący, przy najbliższej i możliwej okazji, zostanie to uzupełnione.
Jednakże pragnę przypomnieć zalecenie, które obowiązuje do odwołania, o które zabiegałem ze względu na Wasze głosy, a mianowicie, aby w czasie pandemii nie posługiwać do chorych. Jest to przejaw troski tak o Was, Wasze Rodziny jak i chorych. Bracia dbamy o jedność i klarowność naszego posługiwania w całej Archidiecezji Krakowskiej, dlatego proszę Was o to, aby do odwołania nie pełnić swojej posługi wśród chorych. Znakiem waszych obaw o zarażanie się była również umiarkowana chęć uczestnictwa w pielgrzymce 5 maja w Bazylice Bożego Ciała. Tym bardziej uważam zawieszenie Waszego posługiwania za uzasadnione. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to tym bardziej proszę, aby w duchu posłuszeństwa podporządkował się temu zaleceniu. Jeśli ktoś z Was, bądź z księży tego nie rozumie, bardzo proszę o indywidualny kontakt.

2. Rekolekcje formacyjne
Rekolekcje wymagane dekretem i obowiązkowe do przedłużenia misji, na ten czas, do odwołania są zawieszone. Jeśli sytuacja zostanie w jakiś sposób rozwiązana (inna forma, bądź obostrzenia) zostaniecie o tym poinformowani.

3. Odsyłam do tekstu, który był już publikowany, apelujący do roztropności i zdrowej odpowiedzialności za siebie i za innych. Jeszcze raz pragnę przypomnieć i zachęcić do pogłębiania swojej modlitwy indywidualnej za siebie nawzajem oraz za chorych, znalezienie czasu na nawiedzenie kościoła na adorację, lekturę Pisma Świętego, jak również lekturę duchową. Polecałbym książkę Joanny Bątkiewicz-Brożek pt.: “Jezu, Ty się tym zajmij! o. Dolindo Ruotolo życie i cuda” lub analizę niedzielnych tekstów mszalnych autorstwa ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego “Jutro Niedziela. Rok A. Odkrywaj Słowo. Odpocznij ze Słowem”.

Polecam się Waszej modlitwie i o takowej zapewniam

ks. Ryszard Kilanowicz
Duszpasterz Służby Liturgicznej
Archidiecezji Krakowskiej