Cytat z Pisma Świętego

Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!» I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!» (J 2, 7-8)

W dniach 20-21 września 2014 roku odbyła się pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej  do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Z naszej diecezji w pielgrzymce wzięło udział około trzydziestu szafarzy wraz z żonami. W drogę wyruszyliśmy z Krakowa kilka minut po północy. Przed przybyciem do Sanktuarium zatrzymaliśmy się w Lesie Grąblińskim, w miejscu pierwszych objawień Matki Bożej, o czym pięknie opowiedział nam brat Kazimierz, który zorganizował pielgrzymkę.

Po krótkiej lekcji historii odprawiliśmy Drogę Krzyżową, której rozważanie prowadził ksiądz Jerzy. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się wykładem pt. „Wierzę w Syna Bożego” ks. dra Krzysztofa Ory, dyrektora wydziału katechetycznego diecezji świdnickiej. Prelegent przybliżył w nim obowiązujący program duszpasterski mający na celu przygotować Kościół w naszej ojczyźnie na 1050 rocznicę Chrztu Polski. W tym kontekście zwrócił szczególną uwagę na rolę szafarzy: „Istotne jest dzisiaj odkrycie kerygmatu, tzn. głoszenia Chrystusa bez jakiegoś umoralniania, ale przekazanie podstawowych prawd, podstawowego orędzia Ewangelii i ściśle związanego z kerygmatem zadania ewangelizacyjnego. W związku z tym pojawia się pytanie czy szafarze przeżyli w swoim życiu moc kerygmatu, czy są zdolni do tego, aby głosić go pośród tych, z którymi się spotykają”.

Eucharystię koncelebrowało blisko czterdziestu kapłanów pod przewodnictwem bpa Stefana Cichego, biskupa seniora Diecezji Legnickiej. W homilii mówił o znaczeniu wiary w życiu każdego człowieka: „Trzeba nam, tu, w tym Sanktuarium, uświadamiać sobie konieczność głoszenia wiary, jej pogłębiania i życia nią. Wiara to pierwszy krok do Pana Boga. Bez niej nie można podobać się Bogu. Dlatego patrzymy na ludzi wiary i prosimy Pana, aby pomnażał naszą wiarę, aby była ona coraz pełniejsza, mocniejsza, lepsza, coraz doskonalsza”. Przywołał także postaci papieży ostatnich lat, którzy starali się wypełnić obowiązek umacniania ludu Bożego w wierze. Zwrócił uwagę na znaczenie sakramentów w życiu chrześcijan. Apelował, aby nie odkładać ich na późniejsze okresy życia. Przypomniał także, że wyrazem naszej wiary jest codzienna modlitwa, którą należy ożywiać, aby nie stawała się monotonna, a była prawdziwą rozmową z Bogiem.

Zakończeniem pielgrzymki była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Modlitwą Różańcową i Koronką do Miłosierdzia Bożego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

W pielgrzymce wzięło udział ponad 2100 nadzwyczajnych szafarzy z całej Polski wraz z rodzinami.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nasza grupka licząca 45 osób przystąpiła do zwiedzania Sanktuarium,  po którym oprowadziła nas miła i dowcipna pani Ania, tamtejszy przewodnik.

O godzinie 21.00 wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim z procesją światła, podczas którego nasi szafarze nieśli feretron z kopią obrazu Matki Bożej Licheńskiej z jednej a z drugiej przedstawiającego moment objawienia się Maryi pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Po dniu pełnym wrażeń i modlitewnego zadumania udaliśmy się na spoczynek w domu pielgrzyma Arka. Nie trwał on niestety zbyt długo, gdyż o 7.00 wyruszyliśmy w dalszą trasę do Tumu, gdzie w Archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego o godz. 10.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po świątyni oprowadził nas,  przybliżając historię miejsca, gdzie odbywały się pierwsze sejmy i synody, oraz decydowały losy Polski - proboszcz miejsca; ksiądz Paweł Olszewski.

Wspomnę jeszcze iż w drodze z Lichenia do Tumu zaglądnęliśmy do kościoła parafialnego św. Faustyny Kowalskiej - orędowniczki Miłosierdzia Bożego w Świnicach Warckich,  gdzie przyjęła pierwsze Sakramenty święte.

Do Krakowa powróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i duchowych przeżyć.

Treść i FOTO: Piotr Kuzera